Wino Na Widelcu

Jakie wino do wielkanocnych resztek?

Facebook to ciekawy świat, jakże inny, jakże zmieniający postrzeganie. Widzimy tylko to co lubimy lub treści sponsorowane sprofilowane na to co lubimy, więc wychodzi na to samo. Z jednej strony to przyjemne gdy widzimy tylko to co lubimy i rzeczy które lubią nasi znajomi, ale z drugiej trochę to rzeczywistość fałszuje. Od kilku dni gdzie nie spojrzymy, widzimy sugestie doboru win do wielkanocnego menu (przyznajemy, że też daliśmy się w to wciągnąć). Dlatego tym razem postanowiliśmy też napisać o tym, co podać do wielkanocnych resztek.

Czytaj więcej: Jakie wino do wielkanocnych resztek?

Sycylijska kuchnia i dobór win

Kuchnia sycylijska oparta jest na soczystych, dojrzałych owocach i warzywach dostępnych praktycznie przez cały rok, jak również ze względu na bliskość morza - na rybach i innych morskich smakołykach. Smaki są wyraziste i autentyczne. W ramach projektu "Wino Na Widelcu" miałem okazję dobrać miejscowe, sycylijskie wina do potraw przygotowanych przez Igę Kramarz. Wyszło cudownie! Przeczytajcie!

Czytaj więcej: Sycylijska kuchnia i dobór win

Jelenie ozorki z winem białym i czerwonym

Wczoraj minęło równe pięć miesięcy od ostatniego artykułu "Wino na widelcu", dlatego kolejny wpis to musiała być prawdziwa bomba i uczta dla zmysłów! Dziś proponujemy Wam ozorki z jelenia na dwa sposoby - jako przekąskę na zimno oraz danie główne na ciepło. Jak smakują jelenie ozorki? Jakie wino do nich pasuje? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu...

Czytaj więcej: Jelenie ozorki z winem białym i czerwonym

Jakie wino do steka z polędwicy "sous vide"?

Jakie wino do steka? Pytanie niby łatwe i wielu odpowie od razu, ale wbrew pozorom diabeł tkwi w szczegółach. Na idealny dobór wina ma wpływ wiele czynników. Wszystko zależy od rodzaju mięsa, od tego w jaki sposób było przygotowane (np. grillowane czy sous-vide), od stopnia wysmażenia (np. surowy czy well-done), jak również od sosu i dodatków. Stek z polędwicy wołowej, do którego dziś dobieram wino, był przygotowany sous-vide (przez 3 godziny w temperaturze 58 stopni). Dzięki czemu nie miał w sobie krwi (chociaż był różowy), a więc nie potrzebowaliśmy zbyt wielu tanin w winie do ścięcia białka. Konsystencja polędwicy była bardzo delikatna, mięso wręcz rozpływało się w ustach. Metodą podobieństw, do dość lekkiej potrawy potrzebujemy dość lekkiego wina. Nadarzyła się okazja by spróbować połączyć polędwicę (z odrobiną trufli i puree ziemniaczanym z oliwą truflową) z trzema dojrzałymi Chianti Classico od słynnego producenta Mazzei.

Czytaj więcej: Jakie wino do steka z polędwicy "sous vide"?

Bydyń z dyni i Rotgipfler TBA

Iga otrzymała od przyjaciela Petara Lyanguzova słoiczek konfitur poziomkowych. Konfitury powstały z poziomek rosnących w bułgarskich lasach, a smażyły je panie od lat trudniące się wyrobem konfitur. Wierzcie nam, są obłędne, z całymi owocami poziomek wewnątrz. Postanowiliśmy wyczarować deser godny takiego rarytasu. Maciej zaproponował domowy budyń waniliowy, a Iga udoskonaliła pomysł o główny składnik budyniu - dynię.

Czytaj więcej: Bydyń z dyni i Rotgipfler TBA