Pinot Noir z Burgundii - panel degustacyjny

Pinot Noir nie należy do szczepów łatwych w odbiorze. Nie charakteryzuje się nasyconym kolorem, nie uwodzi intensywnością aromatów, ani nie prezentuje poziomu alkoholu i takiej struktury jak większość czerwonych odmian. Te cechy sprawiają, że początkujący miłośnicy wina bardzo rzadko decydują się na jego zakup. Pinot Noir to gra niuansów, ekstrakt z elegancji i finezji, a Burgundia, w której uprawia się Pinota od ponad tysiąca lat, wspięła się na wyżyny w jego winifikacji.
Burgundia to terytorialnie mały region, o zbliżonych warunkach klimatycznych, ale ze względu na ogromną różnorodność glebową oraz skłonność szczepu do klonowania (kilkadziesiąt skatalogowanych klonów dijońskich i pommardzkich), a także rozmaite metody stosowane przy produkcji Burgundów - Pinoty w tym miejscu świata mogą być niezwykle różnorodne.
Pod koniec lutego miałem przyjemność degustacji i bezpośredniego porównania dwunastu burgundzkich Pinotów. Efekty tego doświadczenia znajdziecie poniżej. Opisane wina ułożone są geograficznie - od północy.

DOMAINE POMMIER PINOT NOIR 2012
Pinot Noir wytwarzany na północnych krańcach Burgundii, w departamencie Yonne, który kojarzony jest przede wszystkim z wytwarzania słynnych Chablis. Pinot od Denisa i Isabelle Pommierów jak na wino z podstawowej, regionalnej apelacji AOC Bourgogne, posiada dość intensywny owoc i sporo koncentracji aromatu. Można doszukać się poszycia leśnego, jarzębiny, ale też buraczków i lekkich nut obejścia. Usta są soczyste, optymalnie dojrzałe, ze zbalansowaną kwasowością i subtelną goryczką skórki winogrona oraz owocu jarzębiny.

OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 69,00
IMPORT: Winnica

FREDERIC MAGNIEN FIXIN COUER DE VIOLETTE 2012
Wino wytwarzane według biodynamicznej filozofii, niefiltrowane i nieklarowane. W aromacie świeżo skopana czarna ziemia, fiołki i subtelne obejście z suszonymi przyprawami. Dopiero po chwili można doszukać się czerwonych owoców. Usta z dośćdobrze zarsowaną kwasowością i taniną, soczystą truskawką, maliną i czerwoną porzeczką. Wino niezłej budowy z przyprawowym finiszem.

OCENA: 7,3 (bardzo dobre)
CENA: 125,50
IMPORT: Mielżyński


HUBERT LIGNIER GEVREY CHAMBERTIN 2012
Jaśniejsze w kolorze niż dwaj poprzednicy. Nos skoncentrowany i kompleksowy, we wstępnej fazie dojrzałości. Jest tu zarówno sporo czerwonego owocu (truskawka), ale również suszona żurawina, suszone mięso, a także ziołowość. Usta są eleganckie, z balansem pomiędzy kwasowością i taniną, ale jednocześnie obfite, z akcentami likieru malinowego. Finisz trwały i rozgrzewający.

OCENA: 7,7 (bardzo dobre)
CENA: 254,00
IMPORT: Winoblisko


DOMAINE ARLAUD MOREY-SAINT-DENIS 2011
Kolejną słynną apelację gminną reprezentuje wino od Domaine Arlaud. Nos intensywny i złożony. Urzeka słodka korzenność (kardamon, goździki), ale jest też nuta skóry, piżma, skórka pieczonego steka i ziemista mineralność oraz drzewne akcenty. Usta wyraźnie taniczne, co nie jest normą dla większości Pinotów. Mocna struktura współgra z zadziorną kwasowością. W smaku dominuje słodka, ciemna wiśnia, a finisz jest długi i pieprzny. Rasowy Burgund w pełnej krasie i pomimo, że kosztuje swoje, warte jest swoich pieniędzy.

OCENA: 8,0 (wyśmienite)
CENA: 223,00
IMPORT: Winoblisko


FREDERIC MAGNIEN CHAMBOLLE-MUSIGNY VIEILLES VIGNES 2012
Chambolle-Musigny słyną z połączenia charakteru i elegacji. Wino od Frederica Magniena potwierdziło tą tezę. Nos wyrazisty, obejściowy (pierwszy w zestawieniu tak bardzo rustykalny), jest stajnia z zawartością (sierść, końskie włosie), ale również truskawki, maliny i suszone płatki róż. Usta eleganckie, zbalansowane, ale jednocześnie mocarne. Tanina i kwasowość w odpowiedniej konfiguracji. W smaku jest sporo soczystego owocu - wiśni, truskawek i malin. Finisz relaksujący i balsamiczny. Najlepsze wino panelu, chociaż przez chwilę się zastanawiałem czy Morey-Saint-Denis nie było równie dobre :) 255 zł, ale jaka uczta dla zmysłów!

OCENA: 8,1 (wyśmienite)
CENA: 255,00
IMPORT: Mielżyński


DOMAINE CHEVALIER LADOIX 1er CRU LES CORVEES 2013
Pierwsze 1er Cru w zestawieniu i na dodatek pierwsze z Cote de Beaune (najbardziej na północ położona gmina Cote de Beaune). W kolorze wyraźnie młode, z fioletowymi refleksami. Nos świeży, lekki, kwiatowo-owocowy. Odnajdziemy wiśnię, jagody i ściółkę leśną. Usta soczyście owocowe (maliny i jagody), z zarysowaną, wibrującą kwasowością i subtelną taniną. Uroku dodaje delikatnie pikantny finisz. Wino z pewnością spodoba się wielbicielom młodości, ale moim zdaniem skorzysta na kilku latach dojrzewania.

OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: nieznana (wine-seracher podpowiada średnią cenę 137,00)
IMPORT: brak


CHANSON SAVIGNY-LES-BEAUNE 2014
Kolejny młody Burgund z Cote de Beaune ujmujący roślino-kwiatową charakterystyką. Są skórki winogron, szypułki, ale też fiołki, płatki róż i lawenda. Usta delikatne, jeszcze dość zamknięte, z dobrze zaznaczoną, świdrującą kwasowością. W smaku wczesna wiśnia, czerwona porzeczka i świeża żurawina. Tanina jest subtelna, ale jeszcze nieułożona. Zdecydowanie zbyt młode wino i zyska na kilku latach dojrzewania.

OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 135,00
IMPORT: Winkolekcja


DOMAINE BELLAND POMMARD LES CRAS 2013
Pommard to jedna z bardziej znanych burgundzkich apelacji. Słynie z mięsistych, złożonych Pinotów. Pommard od Bellanda jest młody i z trudnego rocznika, ale mimo wszystko pokazuje sporą koncentrację. W nosie obejście, skóra, końskie włosie i suszone mięso. Po chwili pokazuje się gotowany, czerwony owoc. Usta są pełne, masywne, z dobrze zarysowaną taniną i kwasowością. Owoc soczysty, witalny, o malinowo-truskawkowej charakterystyce. Wiele lat życia przed tym Pommardem.

OCENA: 7,6 (bardzo dobre)
CENA: 212,00
IMPORT: Mielżyński


HUBERT LAMY SAINT-AUBIN 1er CRU DERRIERE CHEZ EDOUARD VIEILLES VIGNES 2013
Pinoty w Saint Aubin są w mniejszości, a gmina słynie głównie z porządnych Chardonnay. Tutaj mamy czerwone 1er Cru od dobrego producenta, ale z trudnego rocznika. Nos nietypowy - leśny, z akcentami żywicy, ściółki oraz z nutami leśny owoców - borówki i jagód. Można też doszukać się świeżych ziół. Usta zbudowane na wyraźnej kwasowości, z akcentem taniny i smakiem soczystych czerwonych owoców oraz jadalnych kwiatów (bratki). Młode, ze sporym potencjałem.

OCENA: 7,4 (bardzo dobre)
CENA: 215,00
IMPORT: Deliwina


JOSEPH DROUHIN RULLY 2014
Jak ustaliliśmy podczas warsztatów, porządny Burgund w dobrej cenie. Ma wszystko czego oczekujemy od młodego Burgunda. W aromacie spora, świeża owocowość truskawek i malin, ale są też odpowiednio zaakcentowane suszone zioła i ziemia. Usta zrównoważone, soczyste, owocowe, z wyważoną kwasowością i sprężystością. Finisz przystępny, delikatnie ziołowy. Może nie ma tu głębi i struktury typowej dla win z poważniejszych apelacji, ale przyznam, że w piciu tego wina można znaleźć sporo przyjemności.

OCENA: 7,1 (bardzo dobre)
CENA: 89,90
IMPORT: Centrum Wina


DOMAINE DU CELLIER AUX MOINES GIVRY 1er CRU 2011 (CLOS DU CELLIER AUX MOINES)
Bardzo udany Pinot z Givry (Cote Chalonnais). Nos intensywny, leśno-apteczny. Można doszukać się nut skórzanych, suszonych warzyw i ziemistej mineralności. Usta konkretne, a wyraźna kwasowość komponuje się z dobrze zaakcentowaną taniną. W smaku dominuje czerwony owoc - malina, żurawina i borówka. Finisz elegancki i relaksujący. Jedyne wino ze stawki, które zaczęło wchodzić w optymalną fazę dojrzałości. Dzięki temu prezentuje świetny stosunek cena/jakość.

OCENA: 7,7 (bardzo dobre)
CENA: 125,00
IMPORT: Deliwina


DOMAINE GAUNOUX BEAUNE 1998
Jeśli ktoś zastanawiał się kiedyś co decyduje o potencjale leżakowania, to takie wino jest dowodem, że z pewnością nie jest to alkohol i tanina. Gdy wino (a w tym wypadku Burgund) ma spory ekstrakt, bogatą kwasowość, a warunki składowania są optymalne (to było składowane w Domaine), to ma spore szanse na minimum 20 lat życia. Domaine Gaunoux Beaune 1998 jest w pełni dojrzałym winem, ukazującym sporo ceglastych akcentów w kolorze. Nos jest rozbudowany, dojrzały i prezentuje sobą skórę, piżmo, ziemistą mineralność, grafit z ołówka, suszone jagody, wędzoną truskawkę, suszone warzywa, kurz i akcenty sosu demi-glace. Usta są już mało owocowe, ale harmonijne i balsamiczne. Moim zdaniem delikatnie po piku, ale bardzo powoli i elegancko posuwa się do spoczynku.

OCENA: 7,3 (bardzo dobre)
CENA: 238,00
IMPORT: Winoblisko

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty