Najlepsze polskie cydry

Polskie wina z roku na rok są co raz lepsze, ale daleko im jeszcze do europejskiej i światowej czołówki. Nie da się ukryć, że klimat w Polsce jest chłodny i nie wszystkie szlachetne odmiany mają szansę na optymalną dojrzałość. Nawet jeśli Riesling pasuje do naszego mikroklimatu i w Polsce można wykrzesać z niego sporo, to winnice z reguły są jeszcze zbyt młode, by dać optymalnie esencjonalny zbiór. Co innego cydr. Z optymalną dojrzałością jabłek nie ma problemu, tak samo jak z odpowiednim wiekiem sadów, które niekiedy osiągają 100 lat. Jedyne co utrudnia sytuację to brak tradycji cydrowniczych i to, że tylko zaledwie około 5% odmian nadaje się do wytwarzania jakościowego produktu... Producentów jest wciąż niewielu, produkcja jeszcze raczkuje, jednak cydrownicza czołówka wytwarza "jabłeczniki" bardzo wysokiej jakości, sięgając po nagrody na prestiżowych, europejskich festiwalach. Poniżej zestawienie najlepszych polskich cydrów.

CYDR LODOWY IGNACÓW 2015
Ciemno złoty kolor i gęste łzy na kieliszku. Brak musowania. Nos skoncentrowany, złożony, o aromatach suszonych moreli, suszonych jabłek i gruszek. Usta bardzo słodkie (170 g cukru/l!), ale balansowane przez dojmującą i rasową kwasowość. Niesamowita równowaga. Ekstrakt i budowa jak przy tokajach, na co wpływa 11% alkoholu. Na finiszu ogryzkowa tanina i nawet słona mineralność. Przy degustacji w ciemno można pomylić z wybitnym winem. Z pewnością ten cydr ma potencjał leżakowania! Pytanie tylko, czy aktualny korek wytrzyma więcej niż kilka lat?

OCENA: 9,0 (wybitny)
niedostępny, czeka na swoją oficjalną premierę!
www.cydrignacow.pl


CYDR LODOWY CHYLICZKI 2015
Piękny, ciemno bursztynowy kolor i tłuste łzy na kieliszku. Brak musowania. W aromacie likierowe jabłko i słony karmel oraz akcent miodu. Usta złożone (pomaga 10,2% alk), esencjonalne jak świeżo wyciśnięty sok z pianką. Ujmuje kwasowo-słono-słodka konstrukcja, z trwałym mineralno-miodowym finiszem.

OCENA: 8,8 (wyśmienity)
CENA: 47-55 zł za butelkę 0,375L
www.cydrchyliczki.pl


CYDR CHYLICZKI STARY SAD PREMIUM 2015
Musujący cydr wytwarzany metodą szampańską. Ciemno-złoty kolor wpadający w pomarańcz. Początkowa spora pienistość, szybko opada. Nos intensywny i złożony. Dominuje zbite jabłko, szarlotka z cynamonem, ale jest też zaskakujący i uwodzicielski akcent świeżej pieczarki (!) Usta wyraźnie pieniste, kremowe, z dobrą strukturą, aksamitną słodyczą i liściasto-skórkowym finiszem. W głosowaniu przeprowadzonym podczas panelu degustacyjnego zdobyło 30 pkt (na 39 możliwych) i zostało obwołane najlepszym cydrem (nie licząć lodowych - inna kategoria). Nie dziwi brązowy medal na British Cider Competition 2016!

OCENA: 8,0 (wyśmienity)
CENA: 35-40 zł
www.cydrchyliczki.pl


CYDR IGNACÓW CZARNY IGNAC 2015
Średnio złoty kolor, i delikatne łzy na ściankach kieliszka. W aromacie eleganckie, delikatnie słodkie, z dominującym soczystym jabłkiem... ale są tu też pewnego rodzaju aromaty warzywne. Ja doszukałem się fasoli, ale inni rzepy i kiszonej kapusty, a jeszcze jedna osoba sosu grzybowego. Coś w tym jest, lekka rustykalność wzbogaca owocowość aromatu. Usta są kremowe i strukturalne (7,5% alk) z delikatną skórkową taniną i niepowtarzalną nigdzie indziej "świdrującą", punktową kwasowością! Złote medale na festiwalach cudru w Gijon i we Frankfurcie.

OCENA: 8,0 (wyśmienity)
od kwietnia będzie dostępnych kilkaset butelek z innego cuvee tego rocznika oraz nowy rocznik 2016 Czarnego Ignaca
www.cydrignacow.pl


CYDR IGNACÓW MŁODY PRZYJEMNY 2016
Świeżo wytworzony cydr (a w zasadzie jeszcze "żywy", pracujący), który jest taki.. jak się zowie - młody i przyjemny. Producent nie kłamie :) Ciemno złoty kolor wpadający w pomarańcz i delikatne musowanie. Nos młody i przyjemny (ach, znów), z delikatną lotną kwasowością, akcentami ogryzka, zbitego jabłka i miodu. Usta pełne, z wyraźnym cukrem resztkowym, ale też z świetnie współgrającą kwasowością i skórkową taniną. Czyżby odpowiednik winiarskiego "kabinetta"?

OCENA: 7,9 (bardzo dobry)
niedopstępny, stworzony wyłącznie na potrzeby mojego panelu!
www.cydrignacow.pl


CYDR SMYKAN CUVEE GARAGE 2015
Jak na nazwę przystało, cydr zachowuje się nieco jak garażowy. Producent używa co prawda drożdży winiarskich, ale gdzieś tak zapodziewają się też dzikie. W efekcie można doszukać się brettu, aromatów obejścia (w granicach rozsądku). Brett w świecie wina jest wadą, ale fani cydru (i piwosze) to lubią i cydr sprzedaje się bardzo dobrze. Mi osobiście ten lekki "smrodek" nie przeszkadza, a dodaje pewnego rodzaju urozmaicenie. Usta są bardzo wytrawne, kwasowe i mineralne. Na finiszu można doszukać się wędzonki.

OCENA: 6,7 (dobry+)
CENA: 30-35 zł
www.slowflowgroup.pl

CYDR SMYKAN GROCHÓWKA 2015
Jednoodmianowy cydr z odmiany, która słynie ze zwartej struktury, wysokiej kwasowości i sporej taniny. Przekłada się to na charakter cydru. W aromacie jest subtelny, wyraźnie owocowy, ale z zielonymi akcentami (skórka jabłka). Usta są charakterne, z wyraźną kwasowością, wysoką jak na cydr taniną i sporym musowaniem. Cydr jest na wskroś wytrawny, z przyjemnym, mineralnym finiszem.

OCENA: 6,6 (dobry+)
CENA: 30-35 zł
www.slowflowgroup.pl


KWAŚNE JABŁKO CYDR WIOSENNY 2015
Kwaśne jabłko posiada jasno-słomkowy kolor, wyraźne zmętnienie i spore musowanie. W nosie świeże, owocowe, wyraźnie jabłkowe ?(kwaśne jabłka jak w nazwie). Można doszukać się też cytrusów i akcentów ziołowych. Usta z wyraźną pienistością, bardzo wytrawne, z dobrze zaakcentowaną kwasowością i skórkowo-mineralnym finiszem.

OCENA: 6,3 (dobry+)
CENA: 35-40 zł
www.kwasnejablko.pl

Powyższe cydry dostępne są albo bezpośrednio u producentów, albo w najlepszych specjalistycznych sklepach winiarskich lub sklepach z rzemieślniczymi piwami.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty