Wina z Palatynatu - panel

Palatynat z areałem winnic ponad 23,5 tys hektarów jest drugim regionem w Niemczech pod kątem ilości nasadzeń. Wiodącym szczepem jest oczywiście Riesling, którego tu w Palatynacie jest najwięcej w kraju! Biorąc pod uwagę, że Niemcy są światowym liderem produkcji Rieslingów - Palatynat staje się regionem, w którym spotkamy go najczęściej. Wiedzieliście? Poza "królem Rieslingiem", w Palatynacie uprawia się jeszcze 44 inne białe odmiany i aż 22 czerwone. Winiarze z Palatynatu korzystają zarówno z niemieckich tradycji winiarskich, jak i będąc geograficznym, glebowym i klimatycznym "przedłużeniem" Alzacji z tamtejszych doświadczeń i szczepów. Dlatego poza Rieslingiem, Scheurebe czy Dornfelderem, spotkamy tu świetne wina wytwarzane na bazie alzackich "Noble Grapes" (Muscat, Pinot Gris aka Grauerburgunder i Gewurztraminer). Młodzi winiarze wprowadzają też szczepy modne na świecie (Sauvignon Blanc) i nowatorskie (Cabernet Blanc). Ta różnorodność szczepowa tworzy zaskakującą mozaikę, która nijak nie wpisuje się w stereotyp niemieckiego winiarstwa. Palatynat jest jakby osobną krainą, ze swoją tożsamością, z odmiennym, cieplejszym mikroklimatem (w pełni dojrzewają tu figi) i "południową" mentalnością mieszkańców. Z tego względu region nazywany jest niemiecką Toskanią. Poniżej znajdziecie analizy 12 win, które ukazują urywek winiarstwa Palatynatu, wskazujący na jego różnorodność. Wina degustowane były 26 czerwca 2017.

SOMMER CABERNET BLANC 2015
Cabernet Blanc to hybryda powstała w 1991 poprzez skrzyżowanie Cabernet Sauvignon z nie do końca znaną inną hybrydą. Sommer Cabernet Blanc to młode, jasnosłomkowe wino. Nos jest umiarkowanie intensywny, młody, ukazujący aromaty gruszki, grejpfruta, ale też nieco jaśminu, trawy i polnych kwiatów. Usta młode, z zarysowaną kwasowością, ale ta kwasowość dobrze balansowana jest delikatnym cukrem resztkowym. W smaku kandyzowana gruszka, niedojrzały owoc tropikalny, a na finiszu subtelna, słona mineralność. Wino może nie jest strukturalne, raczej lekkie i ulotne, jednak sprawia sporo przyjemności.

OCENA: 6,3 (dobre+)
CENA: 68,00
IMPORT: Jung & Lecker


BURKLIN WOLF WACHENHEIMER RIESLING TROCKEN 2015
Klasyczny Riesling z Palatynatu. Młody i witalny. Nos dość intensywny, z dominującymi aromatami niedojrzałych brzoskwiń, moreli i nektarynek. Doszukamy się także soczystego, zielonego jabłka. Po chwili pojawia się wapienna mineralność, która staje się wiodącym aromate. Usta wytrawne, z wysoką kwasowością, konsekwentne. W smaku zielone jabłko ze skórką, zielony agrest, otarta skórka cytryny i przyjemnie długi, mineralny finisz.

OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 75,00
IMPORT: Mielżyński


JULG KALKMERGEL RIESLING TROCKEN 2015
O tym winie można napisać, że jest międzynarodowe! Niby wino niemieckie (producent z Palatynatu), ale 75% gron Rieslinga pochodzi z Alzacji. W porówananiu do poprzedniego wina, nos jest słodszy, łagodniejszy, ukazujący tropikalne owoce i akcenty miodu. Usta wytrawne, z podwyższoną kwasowością. Jest pełniejsze, bardziej ekstraktywne, kremowe i jednocześnie nieco korzenne. Na finiszu można doszukać się akcentów wosku.

OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 68,00
IMPORT: Jung & Lecker


JOSEF KOHR SAUVIGNON BLANC 2016
Niemieckie Sauvignon Blanc są często formułą pomiędzy tropikalnością win z Nowej Zelandii a mineralnością Doliny Loary. To połaczenie styli odnajdujemy właśnie w tym Sauvognon. Producent zbierał winogrona dwukrotnie. Jedną partię wcześniej, by uzyskać soczystą kwasowość, a drugą 2 tygodnie później, by osiągnąć nieco cukru resztkowego i słodką aromatyczność. W efekcie otrzymujemy aromatyczne wino, które jednocześnie jest trawiasto-liściaste i miętowe, a także prezentuje aromaty białych śliwek, i świeżego, soczystego ananasa. Usta są wytrawne, krągłe i pomimo zaznaczonej kwasowości dość kremowe. W smaku dojrzała marakuja i inne tropikalne owoce, ale również przyjemnie pikantny finisz.

OCENA: 7,2 (bardzo dobre)
IMPORT: brak


BRAUN ALLTAG GRAUBURGUNDER TROCKEN 2014
Grauburgunder czyli synonim Pinot Grigio/Gris. Wydawałoby się, że w sąsiedztwie Alzacji, wino będzie przypominać tamtejsze wina. Bardziej jednak przypomina w stylu Górną Adygę. Nos jest umiarkowanie intensywny, dostojny. Dominuje mineralność, krzemienność i spod niej z trudnością wyłania się delikatna nuta gruszki i ziołowy niuans. W smaku wytrawne, z umiarkowaną kwasowością i skórkową charakterystyką. W smaku dominuje gruszka i jabłko ze skórką oraz zielone winogrona. Ciała jest sporo, alkoholu 13,5% i ten alkohol sprawia wrażenie delikatnej słodyczy. Wino pochodzi z serii "alltag", czyli codziennych i trzeba przyznać, że dzięki tej cenie wino może być codziennym.

OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 39,52
IMPORT: 13win


JULG MUSKATELLER TROCKEN 2015
Muskateller to Muscat Blanc, czyli kolejny szczep z alzackich "Noble Grapes". W odróżnieniu od poprzedniego wina, tu bardziej odczujemy alzacki sznyt. Nos jest skoncentrowany, dość intensywny i charakterystyczny dla odmiany. Odnajdziemy w nim nuty dojrzałych winogron, eteryczność skórki pomarańczy i akcenty kwiatów czarnego bzu i cytryny. Usta urzekają świetnym balansem cukru i kwasowości, a w smaku doszukamy się pomelo, dojrzałych cytryn i pomarańczy. Wino jest umiarkowanego ciała, a delikatnie perlisty finisz przyjemnie relaksuje.

OCENA: 7,1 (bardzo dobre)
CENA: 64,00
IMPORT: Jung & Lecker


SOMMER SCHEUREBE 2015
Scheurebe to specjalność niemiecka i austriacka (w Austrii występuje pod nazwą Samling 88). Szczep posiada bardzo szlachetnych rodziców - Rieslinga i Silvanera. Scheurebe od Sommera jest młodym, aromatycznym winem. W nosie dominują mandarynki, pomarańcze, ale doszukamy się także kwiatów, ale też trochę miodu i akcentów warzywnych... np. pomidory w puszce. Wino jest półwytrawne, oparte na balansie cukru i kwasowości. W ustach syrop z puszki po brzoskwiniach i grejpfrut posypany cukrem (oba miłe skojarzenia z mojej młodości).

OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 48,00
IMPORT: Jung & Lecker


ELLERMANN-SPIEGEL GEWURZTRAMINER 2016
Młodziutki Gewurz o bardzo jasnym, słomkowym kolorze, z delikatną perlistością w kieliszku. Nos typowy, intensywny, o charakterystycznych aromatach liczi, brzoskwiń "ufo" i róży. Wino jest również nieco korzenne i winogronowe. Usta półwytrawne, z delikatną kwasowością. W smaku odnajdziemy rodzynki, brzoskwinię i liczi. Jak na Gewurztraminera, Wino jest dość lekkie, o ulotnym, aksamitnym finiszu ze śladami perlistości.

OCENA: 6,1 (dobre+)
CENA: 49,00
IMPORT: Foodwine


GEORG SIBEN RIESLING DEIDESHEIM GRAINHUBER GG 2008
Z Rieslingami Grosses Gewachs nie warto się spieszyć. Kilka lat w butelce sprawi, że wino pięknie się rozwinie i zyska na kompleksowości. Dokładnie to stało się z Rieslingiem od Georga Sibena. Nos jest skoncentrowany i złożony, wskazujący na szczytową dojrzałość. W aromacie pieczone jabłka, siano i suszone zioła, ale też nuty apteczne, mineralne. Można doszukać się akcentów miodu, młodego sera i świeżo kładzionej papy. Usta esencjonalne, złożone i kremowe. Kwasowość jest wysoka, ale poukładana. W smaku doszukamy się głównie pigwy i jabłka ze skórką. Finisz długi i kontemplacyjny, z ziołowym zadziorem.

OCENA: 8,3 (wyśmienite)
IMPORT: brak


KRACK BRUT ROSE 2014
Bracia Krack to przedstawiciele młodej, zdolnej fali niemieckich winiarzy. Tworzą bezkompromisowe Sekty (wina musujące wytwarzane metodą klasyczną), które podczas degustacji w ciemno z łatwością można pomylić z Szampanami! Różowy Krack dojrzewał 18 miesięcy na osadzie i jest wytwarzany metodą "saignee". Nos złożony, dość intensywny. Dominuje aromat malin i poziomek, ale wino w nosie jest jakby kremowe, śmietankowe (truskawki w śmietanie), z akcentami chlebowego zakwasu. Usta pełne, równie kremowe, z wyraźną, żywą kwasowością i balansem cukru i kwasowości. W smaku powtarzają się czerwone owoce (maliny, poziomki, truskawki) oraz skórka od chleba. Finisz jest długi, pikantno-ziołowy.

OCENA: 7,9 (bardzo dobre)
IMPORT: brak


BRAUN SPATBURGUNDER TROCKEN UNIKAT 2012
Spatburgunder Unikat to najwyższa linia Pinot Noir od tego producenta. Nos wskazujący na dojrzewanie, dość intensywny i złożony. Początkowo dominują aromaty ziemiste, mineralne i grafitowe. Po chwili można doszukać się nut warzywnych (buraki) i przejrzałych truskawek. Wprawny nos wyodrębni palone masło i nieco wanilii. Usta wytrawne, złożone, z przyjemnie zaakcentowaną kwasowością i delikatną taniną. W smaku podwędzana śliwka, powidła malinowo-truskawkowe, ale pomimo słodkiego, przetworzonego owocu, finisz jest mineralny i przyjemnie (zawadiacko) słony! Bardzo ciekawa kompozycja. Doszukałem się też gorzkiej czekolady z solą. Alkohol spory jak na Spatburgundera (14,5%), ale świetnie wkompnowany. Rarytas!

OCENA: 8,0 (wyśmienite)
CENA: 113,91
IMPORT: 13win


SCHNEIDER BLACK PRINT 2015
Interesujące zestawienie czerwonych, szlachetnych odmian - Merlota, Cabernat Sauvignon i Syrah z dodatkiem Cabernet Dorsa. Podparte delikatnie beczką. Nos intensywny, złożony o aromatach powideł śliwkowych i porzeczkowych. Są też nuty atramentu i buraczków pod balsamico. Usta wytrawne, soczyste, z umiarkowaną kwasowością i krągłą, acz zaznaczoną taniną. W smaku śliwka, czarna porzeczka, słodka wiśnia. Pojawiają się akcenty skóry i pikantny, pieprzny, "syrahowy" finisz.

OCENA: 7,3 (bardzo dobre)
IMPORT: brak

Wina z Palatynatu sprawiły mi wiele frajdy i mam nadzieję, że i Wy się w nich rozsmakujecie!

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty