Wino dla początkujących

Wiele osób rozpoczynających przygodę z winem zastanawia się od czego zacząć. Czytanie o winie jest dobre, ale jeśli nie jest podparte praktyką, czyli degustacją, wiedza teoretyczna szybko ulatuje z głowy. Moim zdaniem warto rozpocząć od spróbowania rozsądnej jakości win jednoszczepowych, czyli takich wytworzonych z jednej odmiany. Najpierw degustacja wina, próba ocenienia koloru, aromatu i smaku, a następnie lektura dotycząca charakterystyki szczepu, z którego powstało wino. Na początek warto przyjrzeć się winom, które są proste, nie miały kontaktu z beczką (która zmienia odbiór wina) i prezentują sobą typowość odmiany. Zwróćcie uwagę na serię win langwedockich od Abbotts & Delauney.

Sauvignon Blanc 2014 - młody, jasnosłomkowy kolor z zielonkawymi refleksami. Aromat umiarkowanie intensywny, świeży, głównie owocowy (grejpfrut, zielony agrest), ale też przyjemna mineralność i akcenty roślinne - typowy dla odmiany aromat gałązek od pomidora. W ustach kruche, z zadziorną kwasowością. Smak cytrynowy, ale doszukać się można też akcentów goryczki skórki zielonego jabłka. Wino jest lekkiej budowy, posiada 12% alkoholu i urzeka subtelnie pikantnym finiszem.
OCENA: 6,4 (dobre+), cena: 42,00 zł, importer Rafa-Wino

Syrah 2014 - ciemny, rubinowy kolor, z delikatnymi fioletowymi refleksami. Aromat świeży, umiarkowanie intensywny, owocowo-kwiatowo-pieprzny. Przyjemna kombinacja z dominacją śliwki. W ustach rześkie, przyjemnie kwasowe, z zarysowaną, umiarkowaną taniną. Wino jest autentycznie soczyste, potoczyste i aksamitne. Mimo zaledwie 12,5% alkoholu, finisz ma dość długi, pieprzny i przyjemnie rozgrzewający.
OCENA: 6,5 (dobre+), cena: 42,00 zł, importer Rafa-Wino

Cabernet 2014 - kolor ciemnorubinowy i mimo względnej młodości już bez fioletowych refleksów. Nos umiarkowanie intensywny, z dominującą i charakterystyczną nutą czarnych porzeczek, ale też zielonej herbaty i eukaliptusa. W ustach poukładane, z umiarkowaną taniną i kwasowościa. Dominują smaki jagód i czarnego bzu. Ten Cabernet jest średniego ciała i cechuje go elegancki, lekko taniczny finisz.
OCENA: 6,0 (dobre+), cena: 42,00 zł, importer Rafa-Wino

Powyżej opisane wina są najlepszymi z całej serii jednoszczepowych win. W tej samej cenie dostępne są także Merlot, Chardonnay i różowy Syrah. Wszystkie są młode i lekkie. Warto od nich zacząć przygodę z winem.

Wina otrzymałem do oceny przez importera

MACIEJ SOKOŁOWSKI

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 x 

Twój koszyk jest pusty