Braterstwo ikon

Brotherhood szczyci się mianem najstarszej, wciąż działającej amerykańskiej winiarni. Założona w 1839 roku przechodziła z rąk do rąk, nigdy nie pojawiając się wśród wiodących winnic kraju. Miała bardzo dużo szczęścia podczas ogólnonarodowej prohibicji, ponieważ Brotherhood Winery dostało zezwolenie na wytwarzanie wina mszalnego dla nowojorskich kościołów. Przez ponad 150 lat winnice obsadzane były głównie odmianami z gatunków innych niż vinifera. Sytuacja zmieniła się dopiero w latach 90-tych XX wieku, kiedy aktualny właściciel skupił się na szlachetnych odmianach takich jak Riesling, a wraz z zakupem winnic w cieplejszym siedlisku Long Island pojawiły się nasadzenia Merlota i Cabernet Sauvignon. W 2000 roku Brotherhood Winery została wpisana do "Narodowego Rejestru Historycznych Miejsc (National Register of Historic Places)" co znacznie pomaga w promocji win, jak i samej winiarni.

Amerykanie, a szczególnie nowojorczycy (kipi stereotypem) kochają rzeczy największe, najlepsze, najsłynniejsze - ikony. Nie dziwi więc fakt nazwania najwyższej linii win Brotherhood Winery hasłem "Icon". Etykiety tych win (i ciężar butelek) są równie monumentalne co konstrukcje, które przedstawiają - Empire State Building na Cabernet Sauvignon, Statua Wolności na Rieslingu i Most Brookliński na Merlocie. Butelki wyglądają jak bracia, którzy mają ze sobą sporo wspólnego, ale jednak każdy posiada inny charakter.

RIESLING ICON 2016 jest jeszcze młodym winem, ale ukazującym spory potencjał. W aromacie pojawiają się zioła, ziemista mineralność i kurnik. W drugim nosie można doszukać się pokrzywy i akcentów industrialnych. Usta są delikatnie wytrawne. Kwasowość złamana nieco cukrem resztkowym. Wino jest zbalansowane, eleganckie z ziołowym finiszem. Skorzysta na kilku latach dojrzewania. Już teraz bardzo dobre.
CENA: 149,00

MERLOT ICON 2014 wypadł moim zdaniem najlepiej spośród "braci". Może dlatego, że jest najstarszy/najdojrzalszy. W nosie zaskakujące aromaty jodu, ziół, słodkiej papryki, a także mięsne niczym krwisty stek. Pierwszy raz degustowałem Merlota, który był tak mało owocowy w aromacie. Usta są bardziej charakterystyczne dla odmiany. Odnajdziemy czerwoną śliwkę, wiśnię ze skórką (i pestką), czerwoną paprykę, warzywniak, pieprz i zioła. Kwasowość jest dobrze zarysowana i soczysta. Tanina umiarkowana, przyjemnie wkomponowana w strukturę. Eleganckie wino, poukładane, ale wciąż z potencjałem. Bardzo dobre.
CENA: 149,00

CABERNET SAUVIGNON 2015 jest chyba najbardziej oczywistym winem z całej trójki. Solidnym, bez ekstrawagancji. Nos typowy dla Caberneta, uderza czarną porzeczką, aronią i konfiturą z ciemnych owoców. Pojawiają się akcenty grillowanej czerwonej papryki, zioła i zielony pieprz. Usta są bogate, z dobrze zarysowaną taniną i kwasowością. W smaku wciąż owocowe, z przewagą czarnej porzeczki i jeżyny. Młode, z dużym potencjałem.
CENA: 149,00

Wina dostępne są u importera QX

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty