Chateau Tour des Gendres Anthologia 2014

Nadeszły czasy gdy Sauvignon Blanc jest jednym z bardziej modnych szczepów, a przynajmniej łatwiej przyswajalnych przez początkujące winiarsko polskie społeczeństwo. Wszystko za sprawą nowozelandzkiej wersji Sauvignon. Większość tych win posiada intensywny, słodki aromat, uwodzący soczystym, tropikalnym owocem. Po tej aromatycznej bombie następują lekkie, nieskomplikowane usta z subtelną kwasowością. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że styl "tropikalny", jak nazwę go roboczo, nie jest typowy dla całego świata. Dwa europejskie centra Sauvignon znajdują się stylistycznie na przeciwnym biegunie. Mineralne, krzemienne i trawiaste Sancerre i Pouilly Fume, jak również ziołowe, białe Bordeaux są diametralnie innym wcieleniem tej samej odmiany.

Codzienne Sauvignon, czyli te najczęściej konsumowane, mogą stworzyć wizerunek aromatycznego szczepu o lekkiej, zwiewnej budowie. We wszystkich odsłonach, ambitniejsi producenci próbują też wersji poważniejszych. Szczególnie poprzez stosowanie fermentacji w beczkach, jak również dojrzewanie na osadzie oraz battonage. Takim winem jest Anthologia od Chateau Tour des Gendres z francuskiego regionu Bergerac. Jest to najwyższa etykieta tego producenta, wytwarzana tylko w najlepszych rocznikach, na 1-hektarowej parceli z południową ekspozycją, w 100% ze szczepu Sauvignon Blanc. Fermentowało w ogromnych 27 hl beczkach, a następnie dojrzewało przez rok na osadzie. To wszystko spowodowało, że stylistycznie wino znacznie odbiega od lekkich i zwiewnych Sauvignon.

Anthologia 2014 jest jasnozłotego koloru. Nos ma czysty, młody i umiarkowanie intensywny. W aromacie odnajdziemy dojrzałego, białego grejpfruta, soczyste zielone jabłko ze skórką, karambolę oraz nektarynkę. Owoc jest elegancki i nie bombarduje nosa. Po chwili wychodzi biszkoptowy niuans i maślane ciasteczko. Usta są pełne, dobrze zbudowane i jednocześnie elektryzujące. Smaków tu wiele - jest skórka jabłka i winogrona, są nuty roślinne, trawiaste, zielone jabłko i agrest. Finisz jest długi, kremowy i esencjonalny, z dobrze zaznaczoną i wkomponowaną kwasowością. Wino dobre już dziś, ale będzie się pięknie rozwijać.

OCENA: 8,1 (wyśmienite), CENA: brak, IMPORT: brak (inne wina od tego producenta importuje Mielżyński)

POLECANE POTRAWY:
Pieczony halibut ze szpinakiem
Przegrzebki z salsa verde
Zielone szparagi z sosem holenderskim

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 x 

Twój koszyk jest pusty