Jakie wino do Rogala Świętomarcińskiego?
Dzień 11 listopada jest w Polsce świętem narodowym, ale tradycyjnie to także Dzień Św. Marcina. W całej Polsce promuje się gęsinę, a w Wielkopolsce również "Rogale Świętomarcińskie". Ten smakołyk, wypiekany w Poznaniu od ponad 100 lat, robiony jest z ciasta półfrancuskiego i przełożony masą z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, śmietany, rodzynek, masła (według certyfikatu - margaryny) i skórki pomarańczowej. Z wierzchu polany jest lukrem i czasami posypany orzechami lub migdałami.
Wypiek rogali to domena poznańskich cukierników, którzy otrzymali certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Certyfikat zobowiązuje cukierników do wypiekania rogali według tradycyjnej receptury i użycia składników najwyższej jakości. Od kilku lat Unia Europejska certyfikuje Rogale Marcińskie jako produkt regionalny Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.
Według klasycznej szkoły doboru win do potraw, do słodkich przysmaków powinniśmy podać wino nieco słodsze od potrawy! W pierwszym momencie może to wydawać się szalone - jeszcze więcej cukru?? Ale próbując tego połączenia zaobserwujemy jak suma wyczuwalnej słodyczy się zmniejsza. Dzięki temu lepiej wyczujemy wnętrze rogala - mak i bakalie, a w winie owocowość i kwasowość. Do rogala warto sięgnąć po wino słodkie białe, ponieważ wszystkie składniki komponują się właśnie w z tym kolorem - biały mak, orzechy, migdały, rodzynki, skórka pomarańczowa, czy inne bakalie. Na koniec, ale nie najmniej ważne, warto kierować swoją uwagę na lokalne produkty - a takim jest wielkopolskie wino! Zobaczcie sami!
Więcej o Winnicy Zielona przeczytacie TUTAJ