Najlepsze Pinot Noir do 100 zł

Pinot Noir to szczep, z którego można wytworzyć wspaniałe wina, ale do tego potrzeba ogromnej wiedzy i doświadczenia, jak również sprzyjających warunków klimatycznych, pogodowych i glebowych (oraz trochę szczęścia, np. z doborem odpowiedniego klonu dla danego siedliska). André Tchellistcheff, legenda amerykańskiego winiarstwa, zwykł mówić, że Bóg stworzył Cabernet Sauvignon, a diabeł Pinota. Dlaczego? Pinot Noir jest bardzo kapryśny jeśli chodzi o klimat. W chłodnych siedliskach nie dojrzeje w pełni i będzie narażony na wiosenne przymrozki, a w zbyt ciepłych nie osiągnie wystarczającej kwasowości, a w zamian uzyska zbyt wysoki alkohol lub nadmiar cukru. Pinoty z alkoholem ponad 14% lub ich półwytrawne/półsłodkie wersje nie są winami których oczekujemy. Cienka skórka owoców Pinota powoduje, że szczep bardziej niż inne narażony jest na choroby, a mała ilość pigmentu w skórce sprawia problemy winiarzom podczas winifikacji (zdarza się, że Pinot traci barwnik). Pinoty nie lubią też wysokiej wydajności - przy ilości powyżej 1kg winogron z krzaka, wina stają się "puste i rozwodnione".

Wszystkie utrudnienia związane z wytwarzaniem win na bazie Pinot Noir powodują, że winiarz musi włożyć więcej pracy w jego przygotowanie, a to wiąże się często z wyższą ceną. Burgundy, czyli Pinotowa klasyka, zaczynają się od cen 70-80 zł, a kończą na kwotach 4-5 cyfrowych. Oczywiście nie każdy dysponuje taką gotówką, dlatego wszyscy fani Pinotów szukają okazji, by cieszyć się walorami tych win za "nieco mniejsze" pieniądze. W tym celu przetestowałem 17 win ze szczepu Pinot Noir, które według deklaracji importerów mieściły się w cenie 100 zł. Teraz już wiem, co kupić gdy przyjdzie mi ochota na Pinota!

Poniżej znajdziecie rekomendację czterech najlepszych Pinotów z Europy i wyróżnienie dla dwóch najlepszych z Nowego Świata. Wszystkie wymienione są bardzo dobre. Kolejność ustawiona jest według chronologii ocen. Ceny są detaliczne brutto, te oznaczone gwiazdką - orientacyjne.

TILIA VIPAVA VALLEY PINOT NOIR 2016 / Słowenia
Jest niemałą niespodzianką, że najlepszy okazał się słoweński Pinot Noir. Przekonał mnie do niego grafitowy, ziemisty nos oraz sporo akcentów ziołowych. W aromacie odnajdziemy moc dojrzałego owocu - czerwonej śliwki, malin i wiśni. Usta są złożone, z przyjemnym balansem między taniną i kwasowością. Cieliste, pełne, z charakternym pikantnym finiszem. Wszystko przy zachowaniu elegancji i balansu. Esencjonalność i kwasowość pozwalają spodziewać się pięknego rozwoju przez najbliższe pięć lat.

IMPORT:  WINEMATES
CENA: 79,00 *


VON BUHL SPATBURGUNDER TROCKEN 2015 / Niemcy
Wino o zupełnie innej charakterystyce niż Tilia, dlatego skłaniałbym się przyznać obu tym winom pierwsze miejsce ex aequo. W nosie o wiele więcej owocu - przede wszystkim powidła śliwkowe, czereśnie i sok z dzikich, leśnych malin. Dodatkowo przyjemne aromaty fiołków i eukaliptusa, uzupełnione niuansami skóry. Usta niezwykle soczyste, aksamitne, eksplodujące dojrzałym, czerwonym owocem. Przyjemne pikantne, ziołowe wykończenie.

IMPORT:  VINI E AFFINI
CENA: 99,00


WEINGUT JOSEF FRITZ PINOT NOIR RESERVE 2015 / Austria
Pinot Noir pochodzący z Wagram. Dla fanów nieco bardziej beczkowanych win. Nos dość intensywny, o aromatach malinowego likieru, dojrzałych wiśni, smażonych truskawek i akcentach lukrecji i wanilii. Usta dobrze zbudowane, ale jednocześnie miękkie, zbalansowane, o dobrze wkomponowanej beczce. Doszukamy się orientalnych przypraw oraz soczystych wiśni, żurawin, borówek i malin.

IMPORT:  WINO I KIELISZKI
CENA: 95,00


FREDERIC MAGNIEN BOURGOGNE PINOT NOIR 2015 / Francja
Najlepszy wśród kilku "Burgundów" podczas degustacji. Potwierdza się, że dla Pinotów kategoria do 100 zł jest bardzo trudna. W tych cenach znajdziemy jedynie "entry level" z apelacji regionalnej. Nie oznacza to, że te wina są słabe. Magnien od lat proponuje bardzo dobrą jakość już w swoim podstawowym Burgundzie. Nos jest klasyczny, o aromatach malin, wiśni, świeżej żurawiny, z akcentami ziołowo-ziemistymi. Usta są soczyste, przyjemnie kwasowe, z zarysowaną taniną. Wino jest eleganckie, ale jednocześnie charakterne, nieco skórzane i ziołowe, z pikantnym finiszem.

IMPORT:  MIELŻYŃSKI
CENA: 87,00

Wina z Nowego Świata oceniałem jako osobną kategorię i wyróżniłem dwa wina.

GLEN CORLOU PAARL PINOT NOIR 2015 / RPA
Winiarze z Południowej Afryki często wytwarzają wina w europejskim stylu i w tym również widać tą tendencję. W aromacie spora różnorodność, początkowo doszukamy się piżma, skórzanego paska, nieco kiszonki i umami z rosołu. Po chwili wyłania się śliwka i ziele angielskie. Usta soczyste, wyjątkowo kwasowe jak na Nowy Świat (wiśnia szklanka), ziołowe i korzenne. Kwasowość balansowana jest taniną i śladowym cukrem resztkowym. Bardzo dobre.

IMPORT:  WINEONLINE
CENA: 75,00


MANOS NEGRAS RED SOIL SELECT 2015 / ARGENTYNA
Patagonia to najchłodniejszy region Argentyny, dlatego są tam warunki by tworzyć jakościowe Pinoty. Nos początkowo owocowy, o malinowo-śliwkowej charakterystyce. Po czasie pojawiają sie orzechy, skóra, pieprz, zioła i korzenność. Usta pełne, złożone, z dobrze zarysowaną taniną. Owoc jest przetworzony, nieco likierowy. Finisz jest długi, pikantny i rozgrzewający.

IMPORT: VIVE LE VIN
CENA: 85,00 *

Pinot Noir nie tylko winiarzom stwarza problemy, tak w winnicy, jak i podczas produkcji. Także konsumenci powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas konsumpcji. Pinot Noir jest niezwykle wrażliwy na temperaturę i kieliszek. Koniecznie zaserwujcie go w temperaturze 16 stopni by podkreślić jego soczystość, w kieliszku o szerokiej czaszy, która uwadatni słodycz owocu i zmniejszy odbiór tanin. Życzę udanej degustacji win z odmiany Pinot Noir.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty