Durif - nowa gwiazda Antypodów?

Jak świat długi i szeroki, większość fanów wina kojarzy Australię z Shirazem. To zrozumiałe, ponieważ to kluczowa czerwona odmiana uprawiana w tym kraju. Dziś chciałbym przedstawić Wam "małego Syraha", czyli Petit Syrah, nazywanego gdzieniegdzie Durifem. Szczep mało znany, chociaż wart uwagi...

Szczep Durif powstał przez krzyżówkę Syrah i Peloursin w drugiej połowie XIX wieku w okolicach Grenoble (departament Isere) we Francji. Jako osobny szczep nie zdobył takiej popularności jak jego ojciec (Syrah) i ze względu, jak się wówczas wydawało, stosunkowo niską jakość popadł w niełaskę winiarzy. Obecnie Durif spotykany jest we Francji niezwykle rzadko, za to zyskał wielu zwolenników w cieplejszych klimatach. Durifa spotkamy w Australii, a pod nazwą Petit Syrah w Izraelu i Kalifornii.

Najsłynniejszym siedliskiem dla australijskiego Durifa jest Rutherglenn w Wiktorii. GI Rutherglenn słynące ze słodkich, esencjonalnych i długo dojrzewających Muscatów Rouge a Petits Grains (inaczej Brown Muscat), wytwarza też zadziorne, atramentowe wina z odmiany Durif. Miejscowa popularność spowodowana ekspansję szczepu na sąsiednie tereny, w tym Riverinę i Riverland.

Wino Calabria Three Bridges Durif 2014 jest właśnie przykładem 100% Durifa z Riveriny. W kolorze jest nieprzeniknione, głębokie i tak purpurowe, że nemalże atramentowe. Wysoki ekstrakt uwydatnia się przy gęstych, barwnych łzach. Nos intensywny, młody, głównie owocowy. Dominują ciemne owoce - czarny bez, czarna porzeczka, ale też śliwka. Beczka ujawnia się przy akcentach likierowych i nutach gorzkiej czekolady. Usta są wytrawne, pełne, ekstremalnie taniczne, przy umiarkowanej, soczystej kwasowości świeżych owoców. Doszukałem się skórki ciemnej śliwki, gorzkiej czekolady i aroniowego suszu. Wino jeszcze młode i dopiero zaczyna wchodzić w swój najlepszy czas. Ten Durif posiada sporo alkoholu (14,5%), dlatego polecam odrobinę go schłodzić (18 stopni) by degustacji nie zakłócił aromat alkoholu. Przyda się dekantacja i serwis w kieliszku do Syrah.

Wino było degustowane podczas warsztatów dotyczących win australijskich w grudniu 2016.

OCENA: 7,2 (bardzo dobre)
CENA: 86,00
IMPORT: Vininova

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty