Petit & Bajan Nuit Blanche Grand Cru N/V

To był dla mnie bardzo udany rok, więc w Sylwestra postanowiłem pożegnać go z honorami, a jednocześnie godnie powitać 2017. Miałem również ochotę na coś nietuzinkowego, wyjątkowego i bezkompromisowego. Udało się, Szampan Petit & Bajan Nuit Blanche Grand Cru N/V spełnił moje oczekiwania...

Klasyczny Blanc de Blancs wytworzony w 100% z Chardonnay. Grona pochodzą z Grand Cru Avize w Cote des Blancs, z własnych upraw. Petit & Bajan to "Recoltant Manipulant" - czyli wytwarza wina głównie z własnych gron (min. 95%).

Wino nie jest rocznikowe, ale zastosowano długość leżakowania na osadzie prawie jak przy vintage - 34 miesiące (02.2012-12.2014).

A smak? Petit & Bajan uwodzi delikatną, ale trwałą perlistością. W aromacie jest wiosenne z mnóstwem białych kwiatów, zarówno polnych, jak i majowych, kwitnących drzew owocowych. Odnalazłem także soczyste jabłko, chrupką nektarynkę, ale też delikatną brioszkę. Usta są pełne, eleganckie, z wyważoną kwasowością. Cukru niewiele (3 g/l), ale nie odebrałem tego wina jako bardzo wytrawnego. Dojrzały owoc w smaku sprawia wrażenie słodyczy. Biała brzoskwinia aż tryska soczystością, a moja ulubiona biała porzeczka i mineralność trwają w finiszu bardzo długo. W tym winie jest wszystko czego oczekiwałbym po Szampanie Blanc de Blancs - balans, złożoność, kompleksowość i elegancja!

OCENA: 8,5 (wyśmienite)
CENA: 272,00
IMPORT: Mielżyński

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty